Mõõdikute definitsioonid

Lehel on välja toodud kokkulepitud mõõdikute definitsioonid.
Mõõdiku definitsiooni eest vastutab mõõdiku omanik ning algatab vajadusel selle muutmise, mis tuleb kooskõlastada strateegiabürooga.
Definitsioonide eest õigusaktide veebilehel vastutab Sten Kevin Lehtsalu sten.lehtsalu@taltech.ee.

Ülikooli tulud

Definitsioon
Ülikooli tulud kokku koos alajaotustega: 1. alajaotus: tulud õppetegevusest; 2. alajaotus: tulud teadustegevusest; 3. alajaotus: tulud ettevõtlustegevusest.
Millistest andmetest koosneb
Hetkel ja tulevikus tulevad mõõdiku andmed ülikooli majandustarkvarast (NAV).
Metoodika

Õppetegevuse tuludeks loetakse riigi tegevustoetus ja sihtotstarbelised eraldised haridus- ja teadusministeeriumilt, tasemeõppe teenustasud, täienduskoolituse tulud ja projektitoetused, õppe projektitoetused (v.a projektitoetuste vahendamine) ja muu tulu haridusalasest tegevusest vastavalt eelarve täitmise aruande definitsioonidele tekkepõhiselt igas kalendriaastas. Teadustegevuse tuludeks loetakse baasfinantseerimist, konkurentsipõhist rahastust, lepinguid avaliku sektoriga, sihtfinantseeritavaid ettevõtluskoostöö projekte ning muid võimalikke tuluallikaid (v.a projektitoetuste vahendamine). Ettevõtlustulu on tulu TA tegevuse kodu- ja välismaistest lepingutest, konsultatsioonidest ning teenustöödest (arvestusse lähevad lepingud nii eraõiguslike juriidiliste isikutega (äriühingud, MTÜ-d, SA-d) kui ka riigi- ja KOV asutuste ja avalik-õiguslike juriidiliste isikutega).

Põhimõõdik = 1. + 2. + 3. alajaotus + muud tulud

Näitaja uuendamine
1 kord aastas, I kvartali lõpus.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Rahandusosakond
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/ulikooli-tulud/

Sihtkapitali põhikapitali, väliselt kaasatud vahendite ja väljamaksete maht

Definitsioon
Tallinna Tehnikaülikooli Inseneeria sihtkapitali fondi põhikapitali maht koos lisamõõdikutega: 1. lisamõõdik: TalTechi tulevikufondi maht; 2. lisamõõdik: Tallinna Tehnikaülikooli Inseneeria sihtkapitali fondi väljamaksete maht.
Millistest andmetest koosneb
Mõõdiku andmed tulevad sihtasutuse raamatupidamistarkvarast.
Metoodika

Põhimõõdiku arvutamine: fondi põhikapitali maht majandusaasta lõpu seisuga ehk sissemaksed – väljamaksed + tootlus kuupäeva 31.12 seisuga.

1. lisamõõdiku arvutamine: TalTechi Tulevikufondi maht aasta lõpu seisuga ehk sissemaksed + tootlus kuupäeva 31.12 seisuga.

2. lisamõõdiku arvutamine: fondist tehtud sihtotstarbeliste otsetoetuste kumulatiivne väljamaksete maht kuupäeva 31.12 seisuga.

Näitaja uuendamine
1 kord aastas, I kvartali lõpus.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Vilistlasliikumise ja toetussuhete osakond
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/sihtkapitali-pohikapitali-valiselt-kaasatud-vahendite-ja-valjamaksete-maht/

Süsinikujalajälg ülikooli inimese kohta

Definitsioon
Ülikooli rohestrateegia seire raames arvutatav kolme mõjuala KHG heitkogus inimese kohta aastas koos lisamõõdikuga: 1. lisamõõdik: KHG heitkogus tonnides CO2 ekvivalenti.
Millistest andmetest koosneb
Ülikooli hooned ja energia andmed pärinevad kinnisvaraosakonna andmestikest. Liikuvuse andmed põhinevad lähetuste osas ülikooli raamatupidamistarkvara andmetel, muud tavapärase liikuvuse andmed vähemalt 5- aastase intervalliga korraldatava küsimustiku ja/või liikumisuuringu andmetel. Sisseostetavate toodete ja teenuste andmed põhinevad ülikooli raamatupidamistarkvara andmetel. Vähese mõju (1,3% süsinikujalajäljest) ja kvaliteetsete andmete puudumise tõttu toitlustuse andmeid arvutuses ei kasutata. Kasvuhoonegaasid.ee andmebaasi kasutatakse energia heitetegurite ja Exiobase andmebaasi toodete heitetegurite saamiseks. Inimeste arv on iga aasta 10.11 seisuga kraadi- ja vahetustudengite arvu ning 31.12 seisuga töötajate (sh võlaõiguslike lepingute alusel töötavad isikud) arvu summa.
Metoodika

KHG jalajälg aastas, tCO2 ekv/inimese kohta Mõõdiku metoodika koosneb kolme valdkonna tulemustest: 1. Ülikooli hooned ja energia. Hoonete ja energia osas kasutatakse ülikooli hoonete energiatarbimist ja renoveerimisega kaasnevat heidet. 2. Liikuvus. Liikuvuses kasutatakse ülikooli töötajate ja tudengite liikumist ülikooli ja tööreiside heidet. 3. Sisseostetavad tooted ja teenused. Sisseostetavate toodete ja teenuste jaoks kasutatakse ülikooli ostude summat, mis on kategoriseeritud teenuste ja toodete liikide kaupa ja korrutatakse vastava Exiobase andmebaasi kategooria koefitsiendiga, et leida oletuslik heite kogus.

Näitaja uuendamine
1 kord aastas, I kvartali lõpus.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Rahandusosakond
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/susinikujalajalg-ulikooli-inimese-kohta/

Töötajate rahuloluindeks (TRI*M)

Definitsioon
Töötajaskonna rahulolu mõõdetakse Kantar Emori väljatöötatud TRI*M indeksi meetodil, mis käsitleb pühendumusena töötaja suhet tööandjasse, keskendudes aspektidele, mida tööandja saab pühendumuse tõstmiseks ja hoidmiseks mõjutada. Uuringut tehakse üle aasta.
Millistest andmetest koosneb
Kantar Emori uuring.
Metoodika

Viiel standardsel küsimusel põhinevat metoodikat on Kantar Emor ja tema emafirma kasutanud enam kui 800 000 töötaja pühendumuse uurimisel üle Euroopa. Indeks arvutatakse viie küsimuse baasil:
• töötaja üldine rahuolu ülikooliga
• soovitusvalmidus ülikooli kui tööandja suhtes
• taasliitumise soov töösuhte katkemisel
• kolleegide motivatsiooni tunnetus
• ülikooli eesmärkide täitmise edukuse hinnang

Metoodika on võrreldav teiste ülikoolide ja organisatsioonide sama indeksiga.

Eestis on sama uuringumetoodika kasutusel Tallinna Ülikoolis, kellega toimub ka tulemuste võrdlemine.

Indeksi täpne arvutamise mehhanism on uuringufirma ärisaladus.

Näitaja uuendamine
Üle aasta novembris, viimane küsitlus oli 2025, järgmine 2027.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Personaliosakond
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/tootajate-rahuloluindeks-trim/

Ülikooli maineindeks (TRI*M)

Definitsioon
TRI*M indeks on maine koondnäitaja, mis arvutatakse viie võtmeküsimuse põhjal, mis kirjeldavad üldist mainet, suhtumist, usaldusväärsust, edukust ja hariduse kvaliteeti. Indeksit hindab Kantar Emor kord aastas. Maineindeksit saab võrrelda teiste suuremate Eesti ülikoolidega, kes osalevad uuringus. Põhimõõdik TRIM indeks vanuserühmas 15–60- aastased koos alajaotusega. 1. alajaotus: Sihtrühm 15–24.
Millistest andmetest koosneb
Kantar Emori uuring.
Metoodika

Arvestatakse nii üldist kuvandit, kompetentsi kui ka emotsionaalset meeldivust. TRI*M indeksi põhjal saab võrrelda oma mainekuvandit konkurentidega, erinevates sihtrühmades. TRI*M indeksi muutust saab jälgida ajas. Oluliseks erinevuseks võib pidada +/-3-punktilist muutust. Mõõdikut hinnatakse kord aastas, enamasti maikuus.

Näitaja uuendamine
II kvartal, kord aastas
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Turunduse ja kommunikatsiooni osakond
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/ulikooli-maineindeks-trim/

Ülikooli koht rahvusvahelistes ülikoolide pingeridades

Definitsioon
Ülikooli institutsionaalne positsioon rahvusvahelises ülikoolide pingereas, mida koondab igal aastal Times Higher Education (THE) agentuur koos lisamõõdikutega: 1. lisamõõdik: positsioon Quacarelli Symondsi (QS) World University Rankings pingereas; 2. lisamõõdik: Top 300 positsioonid enamlevinud agentuuride (THE, QS, ARWU) valdkondlikes pingeridades.
Millistest andmetest koosneb
Õpetamise ning teadustöö maine: THE agentuuri küsitluspõhine uuring enda andmebaasi alusel mahuga 68 000 kontakti. Teadustöö tulemuslikkus, publikatsioonide viidatavuse kriteeriumid: Scopus andmebaas. Valdkondlikud sissetulekud, töötajate ning tudengite suhtarvud, patentide arv ning rahvusvaheline õpiränne: osalevate ülikoolide esitatud andmestik (TalTech NAV, ÕIS). Teadustöö tulemuslikkus, publikatsioonide viidatavuse kriteeriumid: Scopus andmebaas Tulemused avaldatakse agentuuride kodulehtedel.
Metoodika

Põhimõõdik: THE agentuuri metoodika: THE World University Rankings

1. lisamõõdik: QS agentuuri metoodika: QS World University Rankings: Methodology

2. lisamõõdik: THE, QS ning ARWU valdkondlike pingeridade metoodikad. Valdkondade arv, milles ülikool on saavutanud positsiooni 300 seas.

Näitaja uuendamine
Põhimõõdik kord aastas III kvartal, alamõõdikud jooksvalt tulemuste saabudes.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Rektoraadi strateegiabüroo
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/ulikooli-koht-rahvusvahelistes-ulikoolide-pingeridades/

TALTECH AI-100

Definitsioon
TalTechi õppe- ja teadustegevuse ning organisatsiooni toimeprotsessidesse tehisintellekti sisulise integreerimise ja selle tulemusena saavutatud mõju koondnäitaja koos alajaotustega: 1. alajaotus: AI investeeringud (2035 eesmärk 4% tööjõukuludest) 2. alajaotus: AI õppes (2035 eesmärk 80% lõpetajatest) 3. alajaotus: AI teaduses ja innovatsioonis sh: – valdkondlike professorite osakaal (2035 eesmärk 15% professoritest) – TA projektide maht (2035 eesmärk 20M €) – EV projetkide ja lepingute maht (2035 eesmärk 0,5M €) 4. alajaotus: AI organisatsiooni toimeprotsessides
Millistest andmetest koosneb
Investeeringud: NAV- rahandusosakond Õppevaldkond: ÕIS – õppeosakond Teadusvaldkond: Scival, projektide andmebaas, NAV – teadusosakond Organisatsioon: valdkondlikud tugiüksused, NAV
Metoodika

TalTech AI-100 koosneb neljast komponendist (alajaotusest): 1. AI investeeringud (kokku 40 p) – AI rakendamise toetuste ja investeeringute maht (nii vastavad tööriistad, APId, tarkvara kui riistvara), mida mõõdetakse suhtarvuna ülikooli palgafondist/tööjõu kuludest (%). 2. AI õppes (kokku 20 p) – I ja II astme lõpetajate osakaal (%), kes on läbinud õpingute jooksul vähemalt 6 EAP mahus AI fookusega õppeaineid. 3. AI teaduses (kokku 20 p), sh: – Valdkondlike professorite osakaal (%) kõigist professoritest, NAV andmetel (10 p). – AI fookusega teadusprojektide maht (5 p) – AI fookusega ettevõtlusprojektide / lepingute rahastuse maht (5 p) 4. AI organisatsiooni toimeprotsessides (kokku 20 p) – AI rakendamise mõõdetav mõju tugi- ja juhtimisprotsessides, mille eesmärgiks on hoida kokku tööjõutunde (nii HTS kui akadeemilistes üksustes). Mõõdiku ühikuks on AI rakendamise tulemusena vähenenud vajalike tööjõu tundide arv ülikooli põhi- ja tugiprotsessides. Hindamine toimub eduka AI tööriista/vahendi rakendamise järelhindamise käigus ning on mõõdetav osakaaluna (%) ülikooli töötajate aastasest kogu töömahust (NAV). Tulemusnäitaja koondväärtus arvutatakse nelja valdkonna kaalutud näitajana skaalal 0–100 punkti:

TalTech AI-100 = 40% x investeeringud + 20% × õpe + 20% × teadus + 20% × organisatsiooni toimeprotsessid.

Kõik alamõõdikud normaliseeritakse skaalale 0–100, mille järel arvutatakse kaalutud koondtulemus.

Seega on kogu indeksi väärtus vahemikus 0–100 punkti, kus kõrgem tulemus tähistab AI ulatuslikumat ja mõjusamat integreerimist ülikooli tegevusse.

100 punkti annab aastaks 2035 seatud alajaotuse eesmärgi sihtväärtus.

Näitaja uuendamine
I kvartal, kord aastas.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Rektoraadi strateegiabüroo
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/taltech-ai-100/

Kõrgetasemelised publikatsioonid

Definitsioon
Võtmenäitaja mõõdab eelmise kalendriaasta jooksul SCOPUS Scival SNIP normaliseerimise järel esimesse kvartiili (Q1) kuuluvates väljaannetes avaldatud publikatsioonide arvu doktorikraadiga akadeemilise töötaja kohta (ajakirjaartiklid, konverentsiartiklid, raamatupeatükid jne) teaduskondade kaupa. IT teaduskonna SCOPUS Scival SNIP Q1 publikatsioonide arvule lisatakse Google Scholar Top 20 väljaannetes ilmunud unikaalsed publikatsioonid vastavalt teadusprorektori otsusele.
Millistest andmetest koosneb
Doktorikraadiga akadeemilised töötajad: personali andmebaas (NAV), Q1 SNIP publikatsioonid (ajakirjaartiklid, konverentsiartiklid, raamatupeatükid jne), SciVal, Google Scholar Top 20
Metoodika

Tulemusnäitaja aluseks võetakse alljärgnevad andmed:
1. Aruandeaasta jooksul Scopuse analüüsimoodulis SciVal SNIP metoodika alusel esimesse kvartiili (Q1) kuuluvates väljaannetes avaldatud publikatsioonide arv (ajakirja artiklid, konverentsiartiklid, raamatupeatükid jne.).
2. SciValis kasutatakse publikatsioonide otsinguks valikut „Tallinn University of Technology“ alajaotuses „Institutions and Groups“. Publikatsioonide jaotus instituutide lõikes teostatakse vastavalt publikatsioonide kirjetes olevale struktuuriüksuse viitele, selle puudumisel on aluseks autori(te) lepingujärgne instituut personali andmebaasis aruandeaastal. Ülikooliga töölepingut mitteomavate doktorantide puhul on aluseks doktorandi aruandeaastal näidatud põhijuhendaja instituut ÕISis (kasutatakse teadusosakonna analüütiku koostatud publikatsioonide andmekogu Excelis).
3. Infotehnoloogia teaduskonna puhul arvestatakse lisaks punktis 1 nimetatud publikatsioonidele täiendavalt teadusprorektori otsusega kinnitatud Google Scholar (GS) valdkonna „Engineering & Computer Science“ alamvaldkondade 20 parimas väljaandes ilmunud unikaalseid publikatsioone. Võrdlusbaasiks on Scopuse päringu tulemusena saadud vastaval aastal Tehnikaülikooli nimel avaldatud publikatsioonide tervikloetelu.

Loetelu GS valdkonna „Engineering & Computer Science“ alamkategooriatest, millistes sisalduvaid väljaandeid arvestatakse, on järgmine:
1) Artificial Intelligence
2) Computer Security & Cryptography
3) Data Mining and Analysis
4) Signal Processing
5) Software Systems
6) Theoretical Computer Science
7) Computer Hardware Design
8) Computer Networks & Wireless Communication

Nimetatud alamkategooriatesse kuuluvate allikate (ajakirjad, konverentsikogumikud jm) loetelu võrreldakse Scopuse päringu tulemusena saadud publikatsioonide allikatega. Konverentsikogumike puhul teostatakse seeriaväljaannete (nt Lecture Notes in Computer Science, ACM International Conference Proceeding Series jm) raames detailsem päring konkreetsete GS 20 parima hulka kuuluvate konverentside selgitamiseks. GS 20 parimale vastavate allikate loetelu koostab teadusosakonna analüütik ja see avalikustatakse kokkulepitud veebikeskkonnas koos kõrgetasemeliste teaduspublikatsioonide tervikloeteluga.

Märkused:
• analüüsimiseks kasutatavate SNIP metoodika Q1 lävendi väärtused küsib teadusosakonna analüütik ülikooli SciVali kontaktisikult (2022. a Bartłomiej Więckowski, e-post: b.wieckowski@elsevier.com);
• GS20 alamkategooriatega seotud allikad on leitavad: https://scholar.google.com/citations?view_op=top_venues&hl=en&vq=eng. Allikate loetelu tugineb allikate h5-indeksi väärtusel;
• nii Scopuse Q1 kui GS 20 parima allika lävendite väärtused selguvad reeglina aruandeaastale järgneva aasta juuli alguseks, seega saab andmed rahandusosakonnale esitada mitte varem kui augustis;
• arvesse lähevad ainult ülikooli nimel avaldatud publikatsioonid;
• instituutide ühispublikatsioonide arvestamisel jaotub publikatsioonide arv (sõltumata autorite arvust) instituutide vahel proportsionaalselt;
• doktorikraadiga akadeemilised töötajad:
näitaja andmed pärinevad personali andmebaasist aasta lõpu (31.12) seisuga, kus akadeemilise isiku tunnuseks on tähis A (ametiliik akadeemiline) ning kus on ära toodud töötajate haridustase (doktorikraad/kandidaat) ja kuuluvus teaduskonda/instituuti.

Näitaja uuendamine
III kvartal, kord aastas, seisuga 31.12.
Mõõdikut kasutatakse
Teaduskondade tegevuskava, Finantseeskiri
Vastutav osakond/isik
Teadusosakonna analüütik
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/korgetasemelised-publikatsioonid/

Kõrgetasemeliste publikatsioonide arv doktorikraadiga akadeemilise töötaja kohta

Definitsioon
Kõrgetasemeliste publikatsioonide (1.1, 2.1 ja 3.1 v.a konverentsikogumikus) arv doktorikraadiga akadeemilise töötaja FTE kohta koos lisamõõdikutega: 1. lisamõõdik: 1.1, 2.1 ja 3.1 v.a konverentsikogumikus publikatsioonide arv; 2. lisamõõdik: Q1 publikatsioonide arv; 3. lisamõõdik Q1 publikatsioonide arv doktorikraadiga akadeemilise töötaja FTE kohta. 4. lisamõõdik: arvutiteadustes Google Scholar top 20 konverentsikogumike publikatsioonide arv
Millistest andmetest koosneb
Avaldatud publikatsioonide (1.1 ning 2.1, 3.1) kirjed ETIS-est ning Q1 referaat- ja viiteandmebaasist Scopus ja analüüsivahendist SciVal (välja arvatud 4.1, kus allikaks on Google Scholar top 20)
Metoodika

1.1 on teadusartikkel, mis on kajastatud Web of Science andmebaasides Science Citation Index Expanded, Social Sciences Citation Index, Arts & Humanities Citation Index, Emerging Sources Citation Index ja/või andmebaasis Scopus, v.a kogumikud.
2.1 monograafia või kogumik, v.a konverentsikogumik, mille välja andnud kirjastus on nimetatud Eesti Teadusinfosüsteemi veebilehel avalikustatud tunnustatud teaduskirjastuste loendis ning mis on täielikult valminud andmete esitaja osalusel.
3.1 on artikkel või peatükk Eesti Teadusinfosüsteemi tunnustatud kirjastuste loendis nimetatud kirjastuse välja antud monograafias või kogumikus, mille välja andnud kirjastus on nimetatud Eesti Teadusinfosüsteemi kodulehel avalikustatud tunnustatud teaduskirjastuste loendis. Tulemusnäitajasse ei arvestata konverentsikogumiku 3.1 artikleid, s.t arvesse lähevad peatükid raamatutes ja muudes kogumikes.
4.1 on konverentsikogumiku artikkel, mille valdkonnaks on arvutiteadus ning mis kuulub Google Scholar top 20 artiklite hulka. Andmekorje ning esitamise eest vastutab IT teaduskond.
Q1 metoodika vastavalt Tehnikaülikooli teadusosakonna metoodikale. (muutmisel SNIP metoodikalt CiteScore metoodikale)

Näitaja uuendamine
1 kord aastas, I kvartali lõpus.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Teadusosakond
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/korgetasemeliste-publikatsioonide-arv-doktorikraadiga-akadeemilise-tootaja-kohta/

Doktoritööde kaitsmiste arv

Definitsioon
Kaitstud doktoritööde arv koos alajaotuste ning lisamõõdikuga: 1. alajaotus: kalendriaastas õppekava nominaalaja suhtes n+2 aasta jooksul doktoritöö kaitsnud doktorantide arv; 2. lisamõõdik: vähemalt B2 eesti keele oskusega kaitsnud doktorantide osakaal; 3. alajaotus: kaitsnud tööstusdoktorantide arv.
Millistest andmetest koosneb
Ülikoolis kaitstud doktoritööde arv kalendriaastal. Andmeallikaks ÕIS
Metoodika

Nominaalaeg + 2 (n+2) tuleneb doktoriõppe nominaalkestuse pikkusest, n+2 on arvestatud nende õppekavade puhul, mille nominaalkestus on vähemalt neli aastat.

Näitajasse arvestatakse kalendriaasta jooksul lõpetanud, kelle õpitud aastate arv on <= 6. Õpitud aastate arv = eksmatrikuleerimise kuupäev miinus immatrikuleerimise kuupäev (õpitud päevade arv) jagatud 365, mis ümardatakse kümnendikeni ja võrreldakse 6-ga.

Eksternid ei ole nominaalajaga lõpetajad.

Ametlik tööstusdoktorantide arvestus algas immatrikuleerimisest alates 1.09.2022.

Näitaja uuendamine
1 kord aastas, I kvartali lõpus.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Teadusosakond
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/doktoritoode-kaitsmiste-arv/

Täidetud tenuuriprofessuuride arv

Definitsioon
Täidetud tenuuriprofessorite ametikohtade arv koos lisamõõdikutega: 1. lisamõõdik: tehnikaalade tenuuriprofessorite arv; 2. lisamõõdik: fookusvaldkondadesse loodud uute ning täidetud tenuuriprofessuuride arv.
Millistest andmetest koosneb
Ülikooli personaliandmed. Andmeallikaks NAV.
Metoodika

Esmasel jaotusel lähtutakse ETIS-es registreeritud valdkondadest. Tehnikaalade määramisel lähtume teaduse Frascati jaotusest. Tenuurikoha taotlemisel esitatakse info Frascati, ülikooli fookusvaldkondade ja õppekavagrupi kohta. Esitatud andmete õigsust kontrollib õppekomisjon ja teaduskomisjon. Tehnikaalade tenuuriprofessoriteks loeme Frascati klassifikaatoriga 2. Tehnika ja tehnoloogia (alamvaldkonnad 2.1–2.11) ja 1.2 Arvutiteadus ja informaatika.

Näitaja uuendamine
1 kord aastas, I kvartali lõpus.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Teadusosakond
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/taidetud-tenuuriprofessuuride-arv/

Nominaalajaga lõpetajate osakaal

Definitsioon
Õppekava nominaalkestuse +1 (või +2) aasta jooksul lõpetanud üliõpilaste osakaal kõigist õppekava nominaalkestus +1 (või +2) aastat tagasi kõrgkooli vastuvõetud üliõpilastest (I + II + III õppeaste) koos lisamõõdikutega. 1. lisamõõdik: õppeaastas I ja II õppeastme lõpetanute osakaal Eesti kõrghariduses. 2. lisamõõdik: õppeaastas I ja II õppeastme tehnikaalade lõpetanute osakaal Eesti kõrghariduse tehnikaalade lõpetanutest.
Millistest andmetest koosneb
Õppekava nominaalkestuse +1 (või +2) aasta jooksul lõpetanud üliõpilaste osakaal kõigist õppekava nominaalkestus +1 (või +2) aastat tagasi kõrgkooli vastuvõetud üliõpilastest (I + II + III aste). Õppeaastas (01.10–30.09) I ja II astmel ülikooli lõpetanute arv ja osakaal Eesti kõrghariduses, sh tehnikaaladel. Andmeallikas ÕIS, haridussilm.ee.
Metoodika

Põhimõõdik ehk nominaalajaga lõpetanute osakaal: Õppekava nominaalkestuse +1 (või +2) aasta jooksul lõpetanud üliõpilaste osakaal kõigist õppekava nominaalkestus +1 (või +2) aastat tagasi kõrgkooli vastuvõetud üliõpilastest. Nominaalaeg +1 on arvestatud nende õppekavade puhul, mille nominaalkestus on väiksem kui 4 aastat, nominaalaeg +2 on arvestatud nende õppekavade puhul, mille nominaalkestus on vähemalt 4 aastat. Nominaalajaga +1 aasta/+2 aastat lõpetamine: õpitud aeg = lõpetamise kuupäev – õppima asumise kuupäev. Vastuvõetute arvud on 10.11 seisuga (riikliku statistika fikseerimise kuupäev): 1. lisamõõdik: õppeaastas (perioodil 1.10–30.09) ülikooli lõpetanute arv, sh eksternid); 2. lisamõõdik: eraldi välja toodud tehnikaaladel ja osakaal Eesti kõrghariduses. Eesti kõrgkoolide vahelise ühisõppekava lõpetajad arvestatakse juhtiva kooli juurde. Tehnikaalad: õppekava grupid arhitektuur ja ehitus; informaatika ja infotehnoloogia; tehnika, tootmine ja tehnoloogia. Andmeallikas: haridussilm.ee.

Näitaja uuendamine
mõõdetavale perioodile järgneva aasta 15. veebruar.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Õppeosakond
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/nominaalajaga-lopetajate-osakaal/

I ja II õppeastmele sisseastunud üliõpilaste osakaal Eesti kõrgharidusõppes

Definitsioon
Õppeaasta jooksul (11.11–10.11) TalTechi I ja II õppeastmele sisseastunud üliõpilaste osakaal Eesti kõrgharidusse samal perioodil I ja II õppeastmele sisse astunutest koos alajaotusega. 1. Õppeaasta jooksul I ja II õppeastmele tehnikaaladele sisseastunute osakaal Eesti kõrgharidusse tehnikaaladele sisseastunud üliõpilastest
Millistest andmetest koosneb
Õppeaastas sisseastunud üliõpilaste arv, kes jätkasid õppimist ka immatrikuleerimisele vahetult järgneval 10. novembril, seda kogu Eesti kõrghariduse lõikes, TalTechis, kogu Eesti kõrghariduses tehnikaladel ja TalTechis tehnikaaladel. Andmedallikas: haridussilm.ee.
Metoodika

Õppeaasta jooksul TalTechi I ja II astmele sisseastunud üliõpilaste osakaal Eesti kõrgharidusse samal perioodil I ja II astmele sisseastunutest ning alajaotusena sama näitaja ka tehnikaalade kohta. Tehnikaaladeks loeme õppekava grupid arhitektuur ja ehitus; informaatika ja infotehnoloogia; tehnika, tootmine ja tehnoloogia. Õppeaastas sisseastujana käsitletakse üliõpilast, kes immatrikuleeriti vahemikus 11.11–10.11 ja kellel oli üliõpilase staatus ka immatrikuleerimisele vahetult järgneval 10. novembril. Eesti kõrgkoolide vahelistele ühisõppekavadele vastuvõetud on arvestatud ainult juhtiva poole juurde. Andmeallikas: haridussilm.ee.

Näitaja uuendamine
mõõdetavale perioodile järgneva aasta 15. veebruar.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Õppeosakond
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/i-ja-ii-oppeastmele-sisseastunud-uliopilaste-osakaal-eesti-korgharidusoppes/

Väljakutsepõhise õppe läbinute osakaal

Definitsioon
Väljakutsepõhise õppe (VPÕ) läbinud I ja II astme üliõpilaste osakaal lõpetanutest koos lisamõõdikutega: 1. lisamõõdik: vastuvõtuks avatud õppekavade osakaal kõikidest vastuvõtuks avatud õppekavadest, milles on VPÕ märgisega kohustuslik õppeaine; 2. lisamõõdik: vastuvõtuks avatud õppekavade, milles on probleem- ja projektõppe (PPÕ) märgisega kohustuslik õppeaine, osakaal kõikidest vastuvõtuks avatud õppekavadest.
Millistest andmetest koosneb
ÕIS-is on vastava õppeaine juures tunnused „VPÕ“ või “PPÕ”.
Metoodika

Põhimõõdik: VPÕ tunnusega õppeainet sisaldava õppekava lõpetanud üliõpilaste osakaal kõikidest lõpetanutest õppeaasta lõpu seisuga. Vastuvõtuks avatud õppekavade, milles on VPÕ märgisega kohustuslik õppeaine, osakaal kõikidest vastuvõtuks avatud õppekavadest. Vastuvõtuks avatud õppekavade, milles on probleem- ja projektõppe (PPÕ) märgisega kohustuslik(ud) õppeaine(d) sh valikained, osakaal kõikidest vastuvõtuks avatud õppekavadest. 2026/27. õppekavade sisehindamise käigus kaardistatavad programmijuhid oma õppekavades õppeained, mis vastavad PPÕ nõuetele ning hindavad õppekava ülesehitust ja vajalikku valmisolekut kohutusliku VPÕ aine integreerimiseks. Baastaseme andmed selguvad 2026/27. õa lõpus.

Näitaja uuendamine
Õppeaasta lõpu seisuga, III kv algus.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/valjakutsepohise-oppe-labinute-osakaal/

Magistriõppe lõpetanute keskmine sissetulek suhtes Eesti keskmise palgaga

Definitsioon
Kordaja, mis näitab viimase kümne aasta jooksul magistriõppe lõpetanute praeguse keskmise sissetuleku suhet Eesti keskmise palgaga vastaval kalendriaastal.
Millistest andmetest koosneb
Alusandmed: keskmine palk statistikaameti andmebaasis. Magistriõppe lõpetanute keskmise sissetuleku andmed küsitakse haridus- ja teadusministeeriumist. Need andmed on pandud kokku maksu- ja tolliameti andmete põhjal ja sisaldavad palka, juhatuse liikme tasu ja töövõtulepingu alusel saadud tulu.
Metoodika

Näitaja andmed on kaheaastase viitega, see tähendab näiteks, et 2022. aasta kevadel avaldatud andmed käivad 2020. aasta kohta. Näitaja arvutamise aluseks võetakse nende õppekavade lõpetajad, millele on praegu avatud vastuvõtt. Kuna õppekavasid arendatakse ja muudetakse, siis on kokku lepitud, et vajadusel vaadatakse teatud õppekavade puhul nende eelkäijaid, kui kõige uuema õppekava infot ei ole veel palgasaajate hulgas. Alates 2021. aastast võetakse viimase 10 aasta lõpetanute keskmine sissetulek, seega 2019. aasta andmed saadi 2009–2018 lõpetajate kohta. Varasemalt vaadati andmeid alates 2005. a lõpetajate kohta vastaval kalendriaastal (nt 2018. a on arvesse võetud perioodil 2005– 2017 lõpetanute keskmine sissetulek). Näitaja on leitud aastase sissetuleku summa jagamisel kuude arvuga, mil seda sissetulekut on saadud, ja antud tulemus on jagatud keskmise palgaga.

Näitaja uuendamine
I kvartal, kord aastas.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Õppeosakond
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/magistrioppe-lopetanute-keskmine-sissetulek-suhtes-eesti-keskmise-palgaga/

Edukate oluliste teadmussiirete arv ettevõtlusse ja ühiskonda

Definitsioon
Ettevõtlusesse ja ühiskonda siirdatud uute oluliste tehnoloogiliste lahenduste arv koos alajaotustega: 1. alajaotus: uute hargettevõtete arv; 2. alajoatus uute litsentsilepingute arv; 3. alajaotus: edukalt lõppenud suuremahuliste ja oluliste projektide ja lepingute arv.
Millistest andmetest koosneb
Info aasta jooksul asutatud uutest TalTechi teaduspõhistest äriühingutest võetakse e-Äriregistrist (aluseks registrikande tegemise kuupäev). Andmed sõlmitud litsentsilepingute kohta võetakse dokumendihaldussüsteemist Delta. Andmed lõppenud projektide ja lepingute kohta võetakse dokumendihaldussüsteemist Delta ning majandustarkvarast NAV.
Metoodika

TalTechi hargettevõtete arvestust peab ettevõtlusosakond vastavalt seotud organisatsioonides osalemise eeskirjas toodud definitsioonile. Sõlmitud litsentsilepingute kohta peab arvestust ettevõtlusosakond intellektuaalse omandi objektide kaupa. Edukalt lõppenud suuremahuliste (vähemalt 50 000 eurot) ning oluliste lepingute ja projektide kohta peab arvestust ettevõtlusosakond. Loendisse kantakse lepingud ja projektid, mille puhul on toimunud teadmussiire, mis on ettevõtte hinnangul lõppenud edukalt ning mille tulu on laekunud. Arvestuses märgitakse eraldi need, mille puhul on toimunud laiem kommunikatsioon (2025. a oli kokku lepingute ja projektide arv 22, millest laiem kommunikatsioon toimus 3 puhul).

Põhimõõdik = 1. + 2. + 3. alajaotus.

Näitaja uuendamine
1 kord aastas, I kv lõpus.
Mõõdikut kasutatakse
Tallinna Tehnikaülikooli arengukava
Vastutav osakond/isik
Ettevõtlusosakond
Näitaja kooskõlastus
Jah
Eeskiri, milles kinnitatakse
Viide mõõdikule
https://oigusaktid.taltech.ee/sonastik/edukate-oluliste-teadmussiirete-arv-ettevotlusse-ja-uhiskonda/